Sanal Kredi Kartı ve Ötesi

Zaman hızla akıp gidiyor daha öncesinden bize inanılmaz gibi görünen kavramlar tek tek düşten öteye geçerek gündelik yaşamlarımıza giriyor ve büyük bir ölçüde de yaşamlarımızı kolaylaştırıyorlar.

Önce normal telefon ve radyo, akabinde televizyon ve cep telefonunda yaşanan hızlı ve inanılmaz gelişmelerden sonra insanların yaşamına bir de internet girdi ve internetin girmesi beraberinde yeni kavramları getirdi ki işte o kavramlardan bir tanesi de sanal kredi kartı.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Yukarıda bahsi geçen tüm kavramları bir arada değerlendirmek gerekiyor ama yetmiyor eklemek gerekir ki insanların gündelik yaşamlarında kimi zaman teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun zamana karşı bir yarış içinde oldukları kesin ve o yüzden de özellikle büyük şehirde yaşayan kimi insanlar alışveriş yapmak için yeterli vakti bulamadıkları için internet üzerinden alışveriş yapıyorlar ki böylesi durumlarda da internetten alışveriş güvenli mi değil mi gibi sorular insanların aklına geliniyor zira günümüzde bilgiye erişim kolay ve verilen kilit bir bilgi ile insanlar için hayati riskler ortaya çıkabildiğinden internet üzerinden alışveriş yaparken tedirgin olabiliyorlar ama yine de yapmak durumunda kalıyorlar.

İşte insanların korkmadan alışveriş yapmalarına olanak veren bir sistem sanal kredi kartı. Adı üstünde sanal hiçbir gerçekliği yok. Fiziki olarak yok ama işlem yapılabiliyor. Kişi bu kartla güvenle internetten dilediği gibi alışveriş yapabiliyor. Böyle bir karta sahip olmasının yolu ise oldukça basit. Bankasını arayarak böyle bir karta gereksinimi olduğunu bildirmesi. Kendi kredi kartına bağlı olan ama başlangıçta limiti 0 olan bir kart bu.

Sanal Kredi Kartının Avantajları

Sanal kredi kartı avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • İnternette güvenle alışveriş yapılmasını sağlar
  • Limitleri tamamen size bağlı olan bir kart limitleri istediğiniz gibi değiştirme hakkı size aittir ve dilediğiniz zaman gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
  • Bir başkasının sizin kartınıza müdahale etme asla yoktur ve tüm kontrol sizin elinizdedir
  • Kullandıkça limiti düşen bir kart olduğundan kontrol her zaman sizin elinizdedir
  • Bankalar hiçbir biçimde yıllık kart kullanım ücreti almadıklarından masrafsız olan kartlardır
  • Kart alınırken de ödenen bir ücret yoktur.